„Tervise hoidmisel on oluline inimeste teadlikkus, kuid ainult teadmised ei muuda inimeste käitumist. Peame töötama selle nimel, et meie igapäevane keskkond aitaks edendada ja hoida tervist ning soosiks tervislikke valikuid,“ ütles Eesti sotsiaalminister Tanel Kiik. „Keskkond, kus tervislik valik on kõige lihtsam toetab nii tööealisi, lapsi kui eakaid. Tervis on väärtus, mida tuleb hoida kogu elu.“
4. juunil Kultuurikatlas toimunud Tervisedenduse konverents keskendus tervist toetava keskkonna loomisele. Läbi mitmete ettekannete said osalejad kuulda, milline on keskkonna mõju inimese tervisele üldisemalt ning kuidas kujundab meid ümbritsev keskkond meie käitumist. Pärastlõunased paralleelsessioonid pakkusid väga mitmekülgset valikut nii laia teemade ringi kui ka metoodilise ülesehituse poolest. Päeva võttis kokku pealava paneelarutelu, mis visualiseeris tervist toetavat keskkonnda aastal 2030.
Konverentsi melust annab hea ülevaate väike videoklipp.
HPP juhtida oli kaks sessiooni:
- Sessioon nr 3. Simulatsioonimäng „Elukeskkonna planeerimine“ (ettekanne). Mängijad jagunesid erinevatesse laudadesse ning samaaegselt planeerisid mängijad kokku nelja linna, millest üks sai koostatud rahvusvahelise seltskonna (Eesti, Soome, Inglismaa) poolt. Kui ideaalsed linnaplaanid valmis said, tutvustas iga lauadkond oma plaani teistele, jagades infot sündinud ühiste otsuste, kompromisside või uudsete lahenduste kohta. Kõiki plaane kommenteerisid linnaplaneerimise vaatest Elo Kiivet MTÜst Linnalabor ning tervisedenduse seiskukohalt Liis Kesa Sotsiaalministeeriumist.
Fotod: (Raul Mee ja Tiina Alasoo) - Sessioon nr 6. Psühhosotsiaalne keskkond, sõltuvused ja tervis (ettekanne). Sõltuvuste ning vaimse tervise teemasid käsitlesid psühholoog ja koolitaja Indrek Linnuste ning Tallinna Ülikooli Ühiskonnateaduste instituudi vanemteadur ja sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask. Sessiooni avas ning modereeris Haapsalu kolledži Tervisejuhi õppekava kuraator Hele Leek-Ambur.
Fotod: (Raul Mee ja Kadri Kauts)
Konverentsi peasaali ettekannete videoülesvõtted leiab Tervise Arengu Instituudi YouTube kanalilt.
HPP meeskond tänab kõiki konverentsil ning sessioonidel osalejaid.