Tudengite kaasamine: SPORTBOX võitis rahvahääletuse MINNOFESTIL 11.10.2017

Kaheksa Metropolia Rakendusteaduste Kõrgkooli erinevate erialade tudengit valisid erialasid lõimiva MINNO® INNOVATIONi projekti teemaks polariseerumise ja ebavõrdsuse vähendamise tervisedenduses. HPP projekti fookusgrupi arutelude esmaste tulemuste kohaselt on polariseerumine ja ebavõrdsus tuleviku tervisedenduses tähtsad väljakutsed. Tulevikus peaks tegelema ka rohkem keskkondlike ja sotsiaalmajanduslike tingimustega, mis mõjutavad tervist ja heaolu.

HPP projekti poolt juhendas ja suunas tudengeid projekti koordinaator Outi Lemettinen, ning kõrgkooli poolt tervisedenduse õppejõud Tuula Toivanen-Labiad.

                               

Lähemalt MINNO projektist “SPORTBOX”

Laste ja noorte vaba aja tegevused

Kas sportimine peaks olema taskukohane ainult jõukatele? Kas vaesematest perekondadest pärit lapsed peaksid mängima jalgpalli kaltsudest valmistatud palliga? Kas need, kes on üksikud, peaksidki üksi jääma? Metropolia Rakenduskõrgkooli tudengid nii ei arva.

Uuringud näitavad, et Soome lapsed ja noorukid ei tee piisavalt trenni. Selle tulemusena on neil suurem risk haigestuda juba väga noores eas südame-veresoonkonna haigustesse või teistesse elustiiliga seotud haigustesse. Vähene füüsiline aktiivsus aitab kaasa ka depressiooni tekkele ja sotsiaalsele tõrjutusele. Antud probleem on jõudnud riigi tasandile ning omavalitsused on seadnud eesmärgiks suurendada füüsilist aktiivsust ühe tunni võrra koolipäeva jooksul. Kuid praktikas on seda eesmärki väga raske täita.

Tudengid on loonud täiesti uue kontseptsiooni, mis võimaldab lastel ja noorukitel spontaanselt trenni teha.

Tudengite projekti eesmärgiks on luua kõigile tasuta kasutamiseks teenus SportBox, mis oma olemuselt on kast, kuhu sisse on koondatud erinevad spordivahendid. Kasti saab avada, kasutades SportBoxi jaoks loodud mobiilirakendust, mis loeb SportBoxi peal olevat QR-koodi. Läbi rakenduse saab kasutaja saata kutseid ka oma sõpradele, et nad teaksid spordimängudeks ühineda. Kutse saatmisel saab kasutaja valida, millist SportBox-is leiduvat vahendit ja millal ta kasutada soovib. Kutsetele saab kas jaatavalt või eitavalt vastata, mis omakorda võimaldab nii kutse saatjal kui ka saajal näha üleskutses osalejate täpset arvu. Rakendus lubab teha maksimaalselt 2 broneeringut korraga. SportBoxi enda saad avada siis, kui broneeritud aeg on alanud.

SportBox-id on mõeldud paigutamiseks avalikele mänguväljakutele ja parkidesse, mida hooldab linn. Nii julgustatakse lapsi ja noori kasutama kohalikku infrastruktuuri ning samal ajal hoolitsema oma tervise ja heaolu eest. SportBox-i kasutamine on kõigile soovijatele tasuta.

Vaata videost lähemalt, kuidas SportBox töötab:

MINNO® projekti meeskond (Metropolia Rakendusteaduste Kõrgkooli tudengid):

  • Laura Aaltonen, 24, õendusabi üliõpilane. “Ma olen proovinud erinevaid spordialasid, nagu näiteks saalihoki, jalgpall, kisakoor, jooksmine, jõusaalis käimine ning tantsimine. Kui miski mind ära tüütab, proovin midagi uut. Ma olen kirglik tervidedenduse pooldaja ning ma plaanin selles vallas teha ka oma magistritöö.”
  • Rosa Aaltonen, 39, õendusabi üliõpilane. “Mulle meeldib väga rääkida, eriti sellest, kuidas saada üle sotsiaalsest ebavõrdusest.”
  • Anna Blubaum, 26, õendusabi üliõpilane, kvalifikatseeritud õendustöötaja. “Ma naudin lugemist, klaverimängu ning oma pere ja sõpradega koos olemist.”
  • Carita Collin, 22, õendusabi üliõpilane, endine tsirkusekooli instruktor, kolmeaastase poja ema. “Minu hobideks on tsirkus ja tantsimine. Tulevikus meeldiks mulle töötada lastega.”
  • Kasperi Kilpi, 31, õendusabi üliõpilane, endine inseneriõpilane, kvalifikatseeritud õendustöötaja. “Ma olen huvitatud karjäärist humanitaarvaldkonnas. Sportimine on mulle südamelähedane.”
  • Iiris Nikula, 26, bioanalüütik. “Oma vabal ajal tegelen aikidoga ja juhendan lapsi. Lisaks kirjutan nii luulet kui ka proosat.”
  • Laura Sinisalo, 22, rahvatervise õendusabi üliõpilane. “Minu hobideks on hispaania keel ja postitantsimine.”
  • Heikki Vesala, hambahügieeni üliõpilane. “Mulle on südamelähedased muusika ja sportimine. Kaotame ühiskonnast polariseerimise ja tervisega seotud ebavõrdsuse!”

MINNO® INNOVATSIOONI PROJEKT https://wiki.metropolia.fi/display/MINNOSYSTEM/Front+page

Download PDF